گوگل ايراني ها را استخدام مي كند

مصاحبه كوتاه آقاي دكتر پيتر نورويگ Peter Norvig مدير ارشد تحقيقات گوگل( director of research ) و متخصص هوش مصنوعي با سايت technology review وابسته به دانشگاه MiT را مي خواندم. ازش پرسيده اند كه حالا با اينهمه ويديو و مطلب و اخبار و غيره در اينترنت ، گوگل در مثلا 5 سال اينده به كجا داره ميره و چجوري ميخواد ميليونها اطلاعات و اخبار را طبقه بندي و به سرعت ( حدود چند دقيقه بعد) در اختيار كاربران بزاره و همچنان موفق باشه؟...

او در پاسخ ميگه سالها پيش و اوايل كه گوگل شروع بكار كرده بود اينهمه امكانات و اطلاعات نبود و گوگل فقط ماهي يكبار داده ها و اطلاعاتش را ايندكس و طبقه بندي مي كرد اما حالا ما هر چند دقيقه يكبار بايد ايندكس كنيم . و برنامه هاي زيادي داريم حتي براي استفاده از جستجوهاي گويا ( استفاده از صدا ) و اينكه عده زيادي را بصورت كنتراتي و نيمه وقت و از توي خانه هايشان استخدام كرده و مي كنيم كه كيفيت جستجوگر گوگل را از ديدگاه خودشان - بعنوان اشخاص عادي و جدا از كادر سازماني گوگل- ازريابي و بما گزارش كنند ( QUALITY RATER ) ، و ما حتي بعضي اوقات به خانه هاي مردم مي رويم و نحوه استفاده آنها از گوگل و اينكه دنبال چه نوع موضوعاتي هستند را از نزديك مي بينيم تا شناخت بهتري از آنچه مردم عادي مي خواهند پيدا كنيم...
اصطلاح QUALITY RATER را كه در گوگل پيگيري كنيد ميرسيد به سايت اصلي استخدامي گوگل ، براي استخدام موقت تعدادي ايراني براي همين منظور گوگل ( يعني ارزيابي كيفيت گوگل) . ... برخلاف آنچه بعضي ها تصور مي كنند شركتهايي مثل گوگل ، ياهو، مايكروسافت و غيره درسته كه مجبورند كه تابع سياست هاي تحريم اقتصادي امريكا عليه ايران باشند اما اين بمعناي حذف كاربران ايراني از سرويس هايشان نيست . بلكه دايما در جهت ارتقاع سطح سرويس دهي به ايراني ها هم مي كوشند چراكه بهرحال دير يا زود روابط دوستانه بين دو كشور برقرار خواهد شد. ليست استخدام موقت گوگل براي تمام زبانهاي دنيا را كليك و ببينيد (فارسي هم داره) .. البته اين ليست متعلق به ساكنان امريكا است. ولي گوگل در كشورهاي ديگه ، مثلا هندوستان، هم ازين استخدامها داشته.
كانديداهاي ايراني بايد مقيم امريكا يا كانادا و داراي اجازه كار و اقامت در يكي ازين دو كشور باشند و حداقل داراي مدركي معادل ليسانس ، با تسلط كامل بر زبانهاي فارسي/انگليسي ( و زبانهاي ديگر هم كه چه بهتر) ، اينترنت سريع High Speed ، آشنايي خيلي زياد با اينترنت ايران و وبسايتها و وبلاگها و رسانه هاي ايراني، و علاقه به موضوعات متفاوت داشته و روزانه وقت زيادي روي فضاي اينترنت ايراني صرف مي كنند.
با استفاده از تالارهاي گفتگو در سايتهاي امريكايي و سرزدن به وبلاگهاي امريكايي هايي كه قبلا در چنين كنتراتي با گوگل كار كرده/مي كنند متوجه شدم كه (عليرغم اينكه بهنگام استخدام از شما تعهد كتبي مي گيرند كه دستمزد و اينجور مسايل را جايي بازگويي نكنيد) اما ظاهرا حقوق/دستمزدي كه گوگل ميده چيزي حدود ساعتي 15 دلاره، و ساعات كاريش هم بستگي به خودتون داره، اما نبايد بيشتر از 35 ساعت در هفته بشه، و رزومه resume (سابقه شغلي/تخصيلي) تون را هم بايد بصورت (ASCII) يا HTML به آدرسشون يعني به temporaryjobs@google.com ايميل كنيد و در subject ايميل هم بنويسيد : Quality Rater - Farsi Language - Iran - Temporary . انجام كار هم از خانه است و نياز به حضور در گوگل نيست.

معمولا چند هفته بعدش اگر براي آموزش/مصاحبه انتخاب بشيد به شما ايميل ميزنند و يكدوره آموزشي را مي گذرانيد و شروع به كار مي كنيد. دستمزدتان را هم معمولا از طريق سايت پي پل PAYpAL بشما مي پردازند. وظيفه QUALITY RATER ها جستجو در گوگل براي واژه ها و keyword هاي خاص و سپس ارزيابي محتواي سايتهايي كه در جستجوگر گوگل براي آن واژه ها مي يابند است و اينكه تا چه اندازه پاسخهاي جستجوگر گوگل بدردبخور و يا بيفايده هستند .
گوگل سالهاست كه براي ارزيابي و رده بندي و امتيازدهي به سايتها از سيستم اتومات الگوريتم رنكينگ استفاده مي كنه ولي از يكسال پيش تابحال از آدمها هم (جدا از الگوريتم و ماشينها ) براي اين ارزيابي و رنكينگ سايتها استفاده ميكنه يعني نوعي human-rated input .
بعضي ها هم معتقدند كه دليل استفاده گوگل از انسانها (كه خيلي ميتونه گران و كم سرعت هم باشه) اينه كه از اونجايي نرم افزارها و كامپيوترهاي گوگل ممكنه در تشخيص اينكه يه سايتي بيخود و مزاحم و تبليغاتي و spam هست و يا بدردبخور ، دچار اشتباه بشوند (ولي آدمها فورا ايندو را بهتر تشخيص ميدهند) پس آدمها را براي تست الگوريتمهاي خود بكار گرفته تا ببيند اشكالات اتوماسيون گوگل در كجاها است....
برای استخدام موقت در سایت اصلی گوگل می توانید اینجا را کلیک کنید.

منبع: Shenidar.com