اهمیت تبلیغات در اینترنت

مراجعین وب هدفمند هستند و به تبلیغاتی که به هدف آنها مربوط نشود ، توجهی نمی کنند . برای موفقیت ، آگهی ها باید با اهداف و آنچه در ذهن کاربران است ، هماهنگ باشد . دلایل مختلفی برای عدم موفقیت تبلیغات روی وب وجود دارد . اما این موضوع زمانی قابل توجه است که آگهی به موضوع مورد علاقه کاربر مربتط باشد و باز هم شکست بخورد .
چرا این اتفاق می افتد ؟ برای شروع باید علل موفقیت تبلیغات متنی در موتورهای جستجو را بررسی کنیم . هر کاربری به دنبال یک هدف است – ممکن است دنبال اطلاعاتی درباره دوربینهای دیجیتال باشد یا بخواهد کتابی خریداری کند . در هر صورت ، توجه کاربر کاملا به مسائلی معطوف است که به نحوی او را به هدف خود می رساند .
هنگامی که کاربر عنوانی برای جستجو وارد می کند ، موتور جستجو آگهی هایی را که مستقیما مربوط به موضوع جستجو باشد ، برمی گرداند . بنابراین کاربران آنها را مشاهده و دنبال می کنند . حتی این گونه آگهی ها موثرتر از نتایج دیگر جستجو هستند زیرا نشان دهنده اعتبار تبلیغ کننده و علاقه او به جذب مشتریان است .
نشانه گرفتن اهداف کاربر :
متوجه شدیم که رمز موفقیت تبلیغات مطابق بودن آن با اهداف کاربر است . برای رسیدن به این مقصود ، آگهی های متنی روش موثری است . تبلیغات گرافیکی نگاه بیننده را به خود جذب می کند . اما تبلیغات هدفمند تضمینی برای جلب توجه و ذهن بیننده است .
بنابراین باید مسائل جانبی و نمایشی نامربوط را کنار بگذارید و بسیار صریح موضوع فروش خود را به اطلاع بیننده برسانید . البته به همراه یکی لینک به صفحه ای که اطلاعات جزئی درباره محصولات در آن قرار دارد . انتظار انتقال تمام اطلاعات از طریق یک آگهی بسیار غیر منطقی است و کسانی که سعی دارند مطالب زیادی را به زور در یک تبلیغ کوچک بگنجانند ، منافع ابرمتنها را از دست می دهند .
آگهی هایی که در مواقع مختلف ناگهان ظاهر می شوند یا تبلیغ در سایتهای خبری و دیگر سایتها بسیار وسوسه کننده است اما با این کارها موفق نمی شوید زیرا در راستای هدف بیننده پیش نمی روید . کاربران اکنون می خواهند خبری را مطالعه کنند یا مشغول هر کار دیگری هستند که به خاطر آن به سایت آمده اند و تبلیغات در این زمان حتی اگر کشش زیادی داشته باشند ، مورد توجه واقع نمی شوند . و هنگامی که کار آنها به اتمام می رسد و آماده دریافت تبلیغات هستند ، آن آگهی ها دیگر وجود ندارند .
مزایای ثبات :
بسیاری مواقع پیش آمده است که مشغول انجام کاری روی سایت هستیم و متوجه آگهی جالبی می شویم . این اتفاق معمولا در زمانهای مرده ای که منتظر باز شدن صفحه جدیدی هستیم پیش می آید . یک پیغام روانی در ذهن ما ایجاد می شود که برگردیم و آن را ببینیم .
اما حدس بزنید چه اتفاقی افتاده است ؟ در برگشت آگهی دیگری در آن محل قرار دارد و این مغایر با یکی از اصول اولیه طراحی مناسب است : ثبات . مکینتاش در سال ۱۹۸۴، به طراحان توصیه کرد که اطلاعات را به طور ناگهانی از کاربران نگیرند . این مسئله مصداقهای متفاوتی دارد ، ذهن کاربران در صورت مواجه شدند با ظاهر متفاوت یک صفحه مغشوش خواهد شد .
مثلا زمانی که در حال خواندن روزنامه هستید ، صفحه ها را برمی گردانید و داستان را دنبال می کنید و ناگهان چشمتان به آگهی جذابی می افتد به احتمال زیاد به خواندن خبر ادامه می دهید اما پیامی در ذهنتان حک می شود که بعدا برگردید و آنرا ببینید . در برگشت هنوز هم آگهی در محل قبلی وجود دارد .
وب سایتها هم باید به همین ترتیب عمل کنند . نباید میان کار مردم مزاحم آنها شد . باید به نحوی به آنها امکان داد تا بعدا به آن مراجعه کنند . حتی اگر از آن صفحه خارج شده باشند . مثلا می توان در محل مخصوص تبلیغات دکمه ای قرار داد که ده آگهی آخر را نمایش دهد .
ما پیش گویی می کنیم که با این کار موفقیت آگهی ها افزایش می یابد . این راهکار شبیه روشی است که در صفحات اصلی سایت استفاده می شود و آرشیوی از رویدادهای اخیر سایت در آن تشکیل می شود . متاسفانه اکثر وب سایتهای کنونی راه اشتباهی را برای تبلیغات طی می کنند و هر روز حجم آنها را بیشتر و آزار دهنده تر می کنند .
حرکت در خلاف جهت اصلا راه عاقلانه ای نیست . آیا می خواهید آگهی شما مؤثر باشد ؟ در سایتی که خوب طراحی شده آگهی بدهید . از منافع ابرمتنها غافل نشوید . و از همه مهم تر به مسائل روانشناسی بینندگان دقت کنید .