آموزش نوشتن فارسی در HTML

یکی از مشکلاتی که طراحان سایت در HTML با آن مواجه هستند نوشت جملات فارسی در کد های HTML میباشد. در ادامه مطلب روش فارسی نویسی در کد های HTML را آموزش خواهیم داد. طراحی سایت

ابتدا کد <"meta charset="utf-8> را در بین تگ <head></head> قرار می‌دهیم. این کار باعث می‌شود تا حروف فارسی دیده شوند و انکودینگ صفحه به صورت کامل و صحیح انجام شود.

نوشتن کد meta charset
نکته بسیار مهمی که در هنگام نوشتن فارسی یا عربی دقت داشته باشید که حتما کد <"meta charset="utf-8> را در بین تگ <head></head> قرار دهید. در غیر این صورت حروف شما به صورت ناخوانا و به هم ریخته نمایش داده می‌شوند.

راست به چپ کردن جهت متن:
برای نوشتن فارسی در اچ تی ام ال باید به صفحه بگویید که قصد این کار را دارید. یکی از خصیصه هایی که از آن برای این کار استفاده می‌شود direction است. با کمک این المان شما می‌توانید المان‌های خود را از راست به چپ یا از چپ به راست مرتب کنید.


مرحله اول: ابتدا تگ <p> یا تگ دلخواه را باز می‌کنیم. در این مثال ما تگ <p> را انتخاب کرده‌ایم.
<p>

مرحله دوم: مشخصه استایل style را به تگ <p> اضافه می‌کنیم و بلافاصله بعد از آن " "= قرار می‌دهیم.
<p style = " ">

مرحله سوم: در این مرحله بین دو " " استایل مورد نظر = direction را انتخاب می‌کنیم. روبروی direction کلمه rtl برای نوشتن از راست به چپ (فارسی و عربی) و ltr (انگلیسی و ...) برای نوشتن از چپ به راست را درج می‌کنیم.
<p style = "direction: rtl">

مرحله پایانی: تگ <p> را می‌بندیم.
<p style= "direction: rtl">متن از راست به چپ نوشته می شود</p>

نکته: شما همچنین می‌توانید بدون نوشتن مشخصه Style کلمه dir را به صورت مستقیم هم در کنار نام المان بنویسید. این موضوع در تمامی مرورگرها قابل استفاده است. فقط دقت کنید که بعد از کلمه dir، علامت مساوی و دابل کوتیشن (""=) قرار دارد. این در حالی است که شیوه نوشتن استایل متفاوت است.
<p dir = "rtl" >متن از راست به چپ نوشته می شود</p>

منبع: سرزمین دانلود