موارد استفاده های کاربردی از فریم ورک جاوااسکریپت

AngularJS – به ویژه در ساخت وب اپلیکیشن تک صفحه ای (SPA : Single Page Application) و طراحی سایت داینامیک در مدت زمان بسیار کوتاه

با توجه به پیشرفت های فراوان اخیر در دنیای وب و توسعه و ساخت ابزارهای بسیار پیشرفته و در دسترس برای طراحی وب سایت ، کار طراحی سایت بسیار ساده تر از گذشته شده است . یکی از این ابزارهای پیشرفته که اخیرا نیز بسیار مورد توجه و استفاده طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها قرار گرفته است ، فریم ورک (Framework) ها هستند . این فریم ورک ها برای تمام تکنولوژی های استاندارد وب (HTML , CSS , JavaScript , PHP , …) موجود هستند و در این مقاله قصد پرداختن به فریم ورک معروف زبان جاوااسکریپت ، یعنی AngularJS و بررسی کاربردهای آن را دارم .
AngularJS یک فریم ورک ساختاری برای وب اپلیکیشن های داینامیک است . با استفاده از این فریم ورک ، توسعه دهنده وب سایت قادر خواهد بود تا از اسکریپت HTML به عنوان زبان ساخت قالب سایت استفاده کند و همچنین این فریم ورک با ارائه دادن افزونه نوشتار HTML ، به توسعه دهنده کمک می کند تا با حداقل زحمت تمام اجزای اپلیکیشن را پیاده سازی کند . Angular بسیاری از کدهای مورد نیاز یک وب اپلیکیشن را در خود آماده دارد و اینگونه دیگر نیازی به صرف مدت زمان طولانی برای کدنویسی نیست .
علی رغم اینکه فریم ورک Angular.js با هدف ایجاد وب اپلیکیشن ها و طراحی سایت های تک صفحه ای توسعه یافته است ، اما توسعه دهندگان می توانند با استفاده از آن هر گونه اپلیکیشن و وب سایتی که مد نظر دارند طراحی و پیاده سازی کنند . از جمله ویژگی ها و امکانات این فریم ورک می توان به موارد زیر اشاره کرد :
بایندینگ دو طرفه (two-way binding) ، ساخت قالب (template) ،RESTful API handling ، modularization ، AJAX handling ، dependency injection ، ...
طریقه آغاز به کار با فریم ورک AngularJS

AngularJS توسط گوگل مدیریت می شود ، و البته گروهی منحصر به فرد از توسعه دهندگان . جزییات کامل و دقیق و ابعاد فنی این فریم ورک را می توانید از داکیومنتیشن اصلی آن بر روی وب سایت اختصاصی اش مطالعه کنید . شعار این فریم ورک ، " AngularJS دامنه لغات HTML را گسترش می دهد " می باشد .
در این مقاله سعی کردم با انتخاب و استفاده از برخی منابع آموزشی مفید ، با زبانی ساده شما را با مفاهیم اساسی و کاربردهای Angular آشنا کنم .
عبارات و دستورات عملیاتی فریم ورک AngularJS
با استفاده از Angular.js ، توسعه دهندگان می توانند به راحتی عناصری HTML مانند ایجاد کنند و نحوه به در نمایش درآمدن آن ها را برای کاربر بر روی بروزر توسط اسکریپت CSS تعریف کنند . این دستورات شما را قادر می سازد تا تگ های جدیدی در ساختار HTML اپلیکیشن و وب سایت خود به وجود آورید . برخی از این دستورات رایج در AngularJS عبارت است از :
ng-show , ng-hide : این دستورات برای نمایش دادن یا پنهان کردن یک عنصر به کار می رود که در فایل استایل های سایت می توانید آن را تنظیم کنید .
ng-class : این دستور باعث می شود تا ویژگی های داده شده به کلاس مد نظر به صورت داینامیک پویا بارگذاری شوند .
ng-animate : این عبارت دستوری نیز برای ایجاد انیمیشن استفاده می شود که شامل پشتیبانی از انیمیشن های JavaScript و ترنزیشن های CSS3 و انیمیشن های Keyframe آن .
منابع فراوانی برای یادگیری دقیق و گام به گام این عبارات دستوری Angular را به راحتی می توانید در فضای وب بیابید .