بهینه‌سازی موتور جستجو

بهینه‌سازی موتور جستجو (به انگلیسی: ‎Search engine optimization (SEO)‎) که در فارسی به آن سئو گفته می‌شود 

عملیاتی است که برای بهبود دید یک وب‌ سایت یا یک صفحهٔ وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو که می‌تواند طبیعی و یا الگوریتمی باشد، می‌گویند.

این یکی از روش‌های بازاریابی موتور جستجو است. به صورت کلی وب سایت هایی که دارای بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحهٔ نتایج موتورهای جستجو باشند، بازدید کنندهٔ بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آورند.
برای وبمسترها یکی از عوامل مهم و حیاتی بدست آوردن کاربران جدید از موتورهای جستجو و به خصوص گوگل می باشد.

شاخص گذاری کردن، موتورهای جستجوی پیشتاز همچون Yahoo! ،Google و Bing از خزنده ها جهت یافتن صفحات برای نتایج جستجوی الگوریتمی استفاده می کنند. صفحاتی که از داخل باقی صفحات ایندکس شده توسط موتورهای جستجو لینک شده اند نیاز به ارسال به موتور جستجو نداشته و به صورت خودکار پیدا می شوند. بعضی از موتور های جستجو از جمله یاهو سرویس پولی ارسال را پیاده می کنند که استفاده از خزنده ها را هم به صورت مجموعه ای از قیمت ها و نیز به صورت سیستم بها به ازاء هر کلیک، اجرا می کند.
این برنامه ها معمولا قرارگیری در بانک اطلاعاتی موتور جستجو را ضمانت کرده و در قبال رتبه ای مشخص برای صفحه در لیست نتایج جستجو ضمانتی نمی کنند.دو فهرست اصلی اینترنتی یعنی Yahoo Directory و Open Directory Project، هر دو نیاز به ارسال دستی و بررسی انسانی دارند. گوگل ابزاری به نام Google Webmaster Tools ارائه می دهد که در آن می توان نقشه سایت را توسط خوراک XML ایجاد کرده و بصورت رایگان ارسال نمود تا از یافته شدن تمام صفحات حتی صفحاتی که بصورت خودکار از طریق دنبال کردن پیوندها پیدا نمی شوند، اطمینان حاصل نمود.

خزنده های موتورهای جستجو می توانند به عوامل مختلفی در هنگام خزیدن در یک سایت توجه کنند. تمامی صفحات ایندکس نمی شوند. همچنین فاصله یک صفحه از ریشه سایت می تواند عاملی در پیدا شدن یا عدم آن توسط خزنده های موتورهای جستجو باشد. جلوگیری از اجرای خزنده ها در صفحاتوبمسترها برای جلوگیری از نتایج ناخواسته در شاخص های جستجو می توانند عنکبوت هایی توسط فایل استاندارد robots.txt که در فهرست ریشه دامنه ذخیره می شود، بسازند که فایل ها و فهرست های خاصی را مورد خزیدن (Crawl) قرار ندهد. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ